August 7 2018 Michigan Primary Election Results

Unofficial local election results for the State of Michigan August 2018 Primary Election are below. To view full election results for Ingham, Jackson and Livingston Counties scroll to the bottom.

State of Michigan

Governor:

Gretchen Whitmer (Democrat)

Bill Schuette (Republican)

U.S. Senate

Debbie Stabenow (Democrat)

John James (Republican)

House of Representatives

D1: Jack Bergman (Republican)

D2: Rob Davidson (Democrat)

Bill Huizenga (Republican)

D3: Cathy Albro (Democrat)

Justin Amash (Republican)

D4: Jerry Hilliard (Democrat)

John Moolenaar (Republican)

D5: Daniel Kildee (Democrat)

Travis Wines (Republican)

D6: Matt Longjohn (Democrat)

Fred Upton (Republican)

D7: Gretchen Driskell (Democrat)

Tim Walberg (Republican)

D8: Elissa Slotkin (Democrat)

Mike Bishop (Republican)

Brian Ellison (Libertarian)

D9: Andy Levin (Democrat)

Candius Stearns (Republican)

D10: Kimberly Bizon (Democrat)

Paul Mitchell (Republican)

D11: Haley Stevens (Democrat)

Lena Epstein (Republican)

Leonard Schwartz (Libertarian)

D12: Debbie Dingell (Democrat)

Jeff Jones (Republican)

D13: Rashida Tlaib (Democrat)

D13 (Special Democratic Primary): Brenda Jones (Democrat)

D14: Brenda Lawrence (Democrat)

Marc Herschfus (Republican)

Local Results:

Ingham County:

Ingham County Justice Millage Question (Vote for 1): Yes

Stockbridge Community Schools Proposal (Vote for 1): Yes

Williamston Community Schools Proposal (Vote for 1): Yes

Fowlerville Community Schools Proposal (Vote for 1): Yes

Capital Area District Library Ballot Proposal (Vote for 1): Yes

 

Jackson County:

Grass Lake Township Trustee: Barry Butterfield

Grass Lake Township 1 Delegate (R): Howard Hardrick

GRASS LAKE TWP 1 Delegate (D) (Vote for 4) DEM: Nina White

GRASS LAKE TWP 1 Delegate (L) (Vote for 2) LIB: Ronald A. Muszynski

GRASS LAKE TWP 2 Delegate (D) (Vote for 3) DEM: Christine Canning-Peterson, Edward D. Peterson

GRASS LAKE TWP 3 Delegate (L) (Vote for 2) LIB: Jason Bryan Rees

Henrietta Township 1 Delegate (R): Michael J. Raczkowski

HENRIETTA TWP 1 Delegate (D) (Vote for 3) DEM: Priscilla A. Abbey, Raymond L. Abbey

Henrietta Township 2 Delegate (R): Sharon Marie Renier

RIVES Township 1 Delegate (R) (Vote for 9) REP: John L. Brennan, Philip Ferraro, III

RIVES TWP 1 Delegate (D) (Vote for 3) DEM: Adalie E. Dermyer

WATERLOO TWP 1 Delegate (R) (Vote for 9) REP: Catherine Upton

County Parks Millage (Vote for 1): Yes

County Animal Control Millage (Vote for 1): Yes

Stockbridge Sch Millage Renewal (Vote for 1): Yes

Livingston County:

Putnam Township Trustee Partial Term Ending 11/20/2020 – REPUBLICAN – Vote for not more than 1: Bob Press

Putnam Township Trustee Partial Term Ending 11/20/2020 – DEMOCRATIC – Vote for not more than 1: James G. Robert

 

UnofficialSummaryResultsAugust2018

Livingston County Results

Jackson County Results

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *